כלא אלקטרז (Alcatraz Island)

צריכים עזרה בתכנון החופשה בסן פרנסיסקו ?

כלא אלקטרז (Alcatraz Island)

כלא אלקטרז על אי ליד סן פרנסיסקו - מה זה כלא אלקטרז, שייט לשם איך מגיעים ואיך מומלץ, האם מומלץ, למי מתאים,מה יש שם, סיורים, מה רואים, מתי מומלץ להגיע וכו'

אלקטרז: הכלא המפורסם בעולם!

סן פרנסיסקו היא אחת הערים המתויירות ביותר בארצות הברית. עיר מלאה בסמלים אייקונים מפורסמים בכל רחבי העולם. אחד הסמלים הידועים של סן פרנסיסקו זהו כלא אלקטרז הכלא המפורסם ביותר בעולם. הכלא העתיק אשר ממוקם על אי בלב הים היה בעבר הכלא השמור ביותר בעולם ואף זכה על כך בספר השיאים של גינס.

כיום כלא אלקטרז בסן פרנסיסקו הוא אחד האתרים התיירותיים ביותר בעיר אשר מושך אליו מיליוני תיירים מכל רחבי העולם שמגיעים כדי לראות את הכלא הייחודי מקרוב וללמוד על ההיסטוריה המעניינת שלו. ביקור בכלא אלקטרז הוא ללא ספק חוויה מיוחדת, לכן אספנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת על הכלא, היסטוריה, איך מגיעים לשם, מה רואים שם ועוד.

ההיסטוריה של כלא אלקטרז

כלא אלקטרז נבנה במקור בשנת אלף שמונה מאות שישים ואחת. הוא נועד לשמש כבית כלא עבור אסירים צבאיים, כמו גם אינדיאנים שהתנגדו לממשל החדש, עד שנת אלף תשע מאות ושבע אז הכלא הפך להיות כלא של צבא ארצות הברית, הצבא החל לבנות מבנה מודרני יותר שהושלם לאחר ארבע שנים של בנייה.

בשנת אלף תשע מאות שלושים ושלוש העביר הצבא את השליטה על הכלא למשרד המשפטים האזרחי, אז החלו להגיע למקום אסירים אזרחיים. כלא אלקטרז שימש כבית סוהר עוד שלושים שנה עד שנת אלף תשע מאות שישים ושלוש אז הוא נסגר באופן סופי.

לאורך השנים נכלאו בכלא אלקטרז הפושעים המפורסמים ביותר בהיסטוריה כמו למשל, אל קפונה מנהיג המאפייה האיטלקית בארצות הברית, ג'ורג' קלי, רוברט סטראוד אשר היה מכונה איש הציפורים של אלקטרז שאף נעשה עליו סרט הוליוודי מפורסם אשר מתאר את הסיפור הייחודי של רוברט סטראוד.

הרעיון מאחורי הבנייה של כלא אלקטרז היה ליצור כלא שבלתי ניתן לברוח ממנו, הוא ממוקם על אי בודד במפרץ של סן פרנסיסקו שמסביב המים הקרים של המפרץ אמורים למנוע בריחה של אסירים. עם זאת אל אף השמירה ההדוקה בכלא אשר נחשב לשמור ביותר בעולם, היו לא מעט ניסיונות בריחה שאף אחד מהם לא צלח.

לאורך ההיסטוריה הארוכה של הכלא היו ארבע עשרה ניסיונות בריחה, חלק מהנמלטים נורו למוות חלקם נתפס והוחזר חזרה לכלא. בשנת שישים ושתיים של המאה העשרים היה ניסיון בריחה נוסף, הפעם היו אלו שלושה אסירים פרנק מוריס והאחים ג'ון וקלרנס אנג'לין, אשר תכננו בקפידה את הבריחה. 

הם הצליחו לבנות רפסודה מאולתרת ולשוט מהכלא אל עבר היבשה, עד עצם היום הזה לא ידוע מה קרה אם אותם אסירים, לפי ההשערות הם ככל הנראה נהרגו בעת ניסיון הבריחה בטביעה אך אין שום אישור רשמי לכך. ניסיון הבריחה המפורסם נתן את ההשראה לסרט מפורסם הבריחה מאלקטרז.

מהשני עד הרביעי במאי אלף תשע מאות ארבעים ושש השתתפו מספר אסירים בניסיון בריחה שהיה חסר תקדים ברמת אלימות אליה הם הגיעו. המקרה אשר נמשך במשך ארבעים ושמונה שעות, הפך לשדה קרב כאשר האסירים הצליחו להשיג מפתחות וכלי נשק, מה שעזר להם להשתלט על השומרים.

התקרית החמורה נקראה קרב אלקטרז, את הסדר הצליחו להשיב חיל המארינס האמריקאי אשר הגיע לעזור ולנטרל את האסירים, הם הסתערו על האסירים תחת אש כבדה ורימוני נפץ והצליחו להשיב את הסדר על כנו, באירוע הנורא נהרגו שני שומרים של בית הכלא כמו גם שלושה אסירים שניסו להימלט.

על אף שכלא אלקטרז יכול היה להכיל ארבע מאות חמישים אסירים במקביל, מעולם לא היו בו יותר ממאתיים חמישים אסירים הכלואים במקום בו זמנית. התאים היו מאוד קטנים כאשר תא ממוצע לא עלה על שלוש מטר רוחב על מטר וחצי אורך. 

בסופו של דבר כלא אלקטרז נסגר בשנת אלף תשע מאות שישים ושלוש, הכלא נסגר בשל העליות הגבוהות שהיא צריך להוציא כדי לתחזק את הכלא, בעיקר בשל השינוע של מים מתוקים אל עבר האי. לאחר שהכלא נסגר בתאריך העשרים בנובמבר אלף תשע מאות שישים ותשע ועד האחת עשרה ביוני שבעים ואחת, האי האי נכבש על ידי פעילים אינדיאנים

חברי התנועה האינדיאנית האמריקאית, החליטו להשתלט על האי במחאה  על מה שהם ראו כהזנחה כלכלית, חברתית ופוליטית מתמשכת של הילידים האמריקאים. בשנת שבעים ושתיים הכלא והשטחים שלו הפכו להיות חלק מפארק שער הזהב אשר נחשב עד היום אחד האתרים התיירותיים והפופולריים ביותר בסן פרנסיסקו

ביקור בבית הסוהר השמור בעולם כלא אלקטרז

כלא אלקטרז כבר מזמן הפך להיות מוקד עליה לרגל עבור תיירים מכל רחבי העולם, ישנם מגוון דרכים בהם ניתן לבקר במקום. החל מטיול עצמאי ועד למבחר של סיורים. אין ספק שהדרך הטובה ביותר לבקר את כלא אלקטרז היא באמצעות סיור מודרך.

ביקור עצמאי הוא סוג של סיכון, מפני שכדאי לקחת בחשבון שכלא אלקטרז מאוד פופולרי ולאורך כל השנה מבקרים במקום אינספור אנשים, כך שיכול להיות מצבים של עומסים כבדים ולעיתים אף צריך להזמין מקום מראש, כך שבהחלט שווה לשקול סיור מסודר שלוקח ומחזיר אתכם. 

דרך נפלאה לבקר בכלא אלקטרז היא באמצעות שייט במפרץ כולל ביקור בכלא הידוע לשמצה. השייט לוקח אתכם אל הכלא וכולל גם כרטיס כניסה למתחם. הסיור על האי כולל מדריך האודיו של באורך של ארבעים וחמש דקות ומסביר לכם באופן מעניין על ההיסטוריה הייחודית של כלא אלקטרז.

כאמור הסיור כולל גם שייט לאורך קו החוף ההיסטורי של סן פרנסיסקו, עם נופים מרהיבים על קו הרקיע האייקוני של העיר, השייט יוצא בכל יום מספר פעמים ביום. המחיר של השייט הוא חמש מאות ארבעים וחמישה שקלים לאדם, הכרטיס כולל, מעבורת הלוך ושוב לאי אלקטרז ממזח שלושים ושלוש, סיור אודיו של ארבעים וחמישה דקות דמי כניסה לאי אלקטרז בשווי של ארבעים וחמש דולר שייט של שישים דקות במפרץ סן פרנסיסקו.

משך הסיור כולו הוא ארבע שעות, את הכרטיסים שקניתם אין צורך להדפיס אתם מציגים אותם בטלפון בנקודת המפגש ומחליפים את הכרטיס בשובר מיוחד. לאחר הזמנה הכרטיס תקבלו אותם למייל ממנו ביצעתם את ההזמנה, ניתן להזמין את הכרטיס היום ולשלם עליו במועד סמוך לסיור, כמו כן הכרטיס כולל גם אפשרות של ביטול עד עשרים וארבע שעות לפני המועד של השייט.

חשוב להגיע לנקודת המפגש לפחות חצי שעה לפני המועד הנקוב בהזמנה, נקודת המפגש ממוקמת ברציף מספר שלושים ושלוש, זהו רציף שהוא בלעדי לשייט במפרץ כך שלא אמורה להיות לכם בעיה למצוא את המקום בקלות.

דרך נוספת לבקר בכלא אלקטרז האייקוני היא באמצעות סיור אודיו אשר גם כולל ארוחת צהריים בפישרמנ'ס וורף. הסיור מגיע אל הכלא וכולל מדריך אודיו אשר מסביר לכם על ההיסטוריה שלו לאורך השנים, השייט אשר יוצא ממזח שלושים ושלוש הוא השייט הקצר ביותר אל האי תגיעו לשם תוך רבע שעה.

אתם מוזמנים להישאר על האי כמה זמן שאתם רוצים כדי לחקור אותו, המעבורת חזרה יוצאת בכל חצי שעה ואתם יכולים לעלות על כל אחת מהן. לאחר סיום הביקור אתם מוזמנים לאכול במסעדה, שעות הפעילות של המסעדה הן הח מתשע בבוקר ועד ארבע אחר הצהריים אתם יכולים לבחור ללכת מתי שמתאים לכם.

בעת ההזמנה תקבלו את המסעדות המשתתפות במבצע, כמו גם את התפריטים שלהם כך שתוכלו להחליט מראש איזה מסעדה הכי מתאימה לכם. בשל הפופולריות של הסיור בהחלט מומלץ להזמין אותו מראש. המחיר של הסיור הוא שלוש מאות שישים שקלים לאדם.

הסיור כולל, שייט הלוך חזור ממזח שלושים ושלוש אל עבר כלא אלקטרז, סיור אודיו מודרך, וארוחה במסעדה נבחרת בפישרמנ'ס וורף, הסיור כולל אפשרות בחירה מתי לעלות על המעבורת או מתי ללכת למסעדה כך שזה לגמרי תלוי באיך אתם מתכננים את היום שלכם.

לאחר הזמנת הכרטיסים אתם מקבלים אותם למייל, כאשר אתם מגיעים לנקודת המפגש יחליפו לכם שם את הכרטיס הדיגיטלי לשובר נייר, נקודת המפגש נמצאת במזח שלושים ותשע, סיור זה מומלץ למשפחות עם ילדים, כמו כן הסיור נגיש לבעלי מוגבלויות ולכסא גלגלים. 

כדאי לקחת בחשבון שכרטיס זה אינו ניתן לביטול, כמו כן במידה ויהיה מזג אויר אשר אינו מאפשר לצאת לשייט הסיור ידחה למועד אחר או שכל כספכם יוחזר במלואו. 

כלא אלקטרז (Alcatraz)
כלא אלקטרז (Alcatraz)

מידע שימושי לביקור בכלא אלקטרז

כלא אלקטרז הוא מתחם ענקי אשר מכיל מגוון גדול של תערוכות, מצגות וידאו וסיורי אודיו. בהחלט מומלץ להשקיע כמה שעות בביקור בכלא כדי שתוכלו להספיק לחקור להתרשם מהאתר הייחודי. לפני שמגיעים לביקור באי בהחלט שווה לבדוק קודם כמה דברים חשובים על מנת לעשות טיול מוצלח.

שעות הפעילות של מתחם כלא אלקטרז משתנות לפי עונות השנה, לכן מומלץ לבדוק את שעות הפעילות בתאריכים בהם אתם מתכוונים לבקר במקום. הזמינות של המעבורות היא בערך כל חצי שעה לאורך כל היום החל מהשעה רבע לתשע בבוקר. ניתן גם לצאת לסיורי ערב לאי אלקטרז, המתחם של אלקטרז פתוח כל יום מלבד חג המולד, חג ההודיה ויום השנה החדשה. 

הדבר החשוב ביותר שצריך לדעת כאשר מתכננים טיול לאלקטרז הוא שכל הגישה לאי היא אך ורק דרך חברות מעבורות פרטיות. הדרך הטובה ביותר להנות מטיול באי היא באמצעות סיור מודרך, בהחלט מומלץ לרכוש את הכרטיסים מראש כדי להבטיח את מקומכם.

דבר נוסף שחשוב לדעת הוא שבאי אלקטרז אין אפשרויות של אוכל, כך ששווה לחשוב על זה מראש במיוחד אם מטיילים עם ילדים. בחנות של המתחם תוכלו לקנות חטיפים וממתקים. כדאי לקחת את מזג האוויר שבהחלט יכול להשתנות בפתאומיות כיאה למזג האוויר ההפכפך של סן פרנסיסקו.

בהחלט מומלץ לקחת אתכם בגדים חמים ליתר ביטחון, גם אם נראה לכם שהיום התחיל שמשי ואין סיכוי שהוא ישתנה בסן פרנסיסקו זה בהחלט יכול לקרות. כמו כן מומלץ לנעול נעלים מתאימות להליכה מרובה כו גם בגדים נוחים. במידה ואתם מתכוונים להגיע אל המעבורת או הסיור ברכב כדאי לקחת בחשבון, שכמעט ואין חניה באזור.

ברחוב עצמו ככל הנראה לא תמצאו חניה וגם אם כן מד החניה בדרך כלל לא מספיק ארוך ביחס לביקור בכלא אלקטרז, יש מספר מגרשי חניה בתשלום במרחק הליכה של חמש עד עשר דקות מנקודת המפגש. 

אם אתם מעוניינים להגיע באמצעות תחבורה ציבורית, סן פרנסיסקו מציעה תחבורה ציבורית נוחה ונגישה, הדרך הטובה ביותר להתנייד. כדי להגיע למזח שלושים ושלוש יש לעלות על קו F אשר עובר לאורך רחוב מרקט ואז פונה צפונה ועובר ממש מעבר למסוף המעבורות אשר נמצא בצד ימין ואז הלאה דרך פישרמנ'ס וורף.

למה כלא אלקטרז מפורסם? מה יש לראות שם? מתי כדאי לבקר שם? כל מה שחשוב לשאול על כלא אלקטרז?

כלא אלקטרז הוא בית הסוהר המפורסם ביותר בעולם. הכלא אשר ממוקם על אי בודד במפרץ של סן פרנסיסקו היה בעבר הכלא השמור ביותר בעולם. הוא אפילו זכה בספר השיאים של גינס. ההיסטוריה הארוכה של כלא אלקטרז רבוית אירועים, כאשר במקור הכלא נפתח עבור אסירים של הצבא האמריקאי, בשנת אלף תשע מאות שלושים ושלוש הכלא הפך להיות כלא עבור עבריינים אזרחיים. בין הפושעים המפורסמים שבילו זמן בכלא היו אל קפונה, פרנק מוריס והאחים ג'ון וקלרנס אנג'לין.

שלושת האחרונים היו ככל הנראה היחידים שהצליחו להימלט מהכלא, כאשר הם תכננו את הבריחה לאורך שנים רבות ובסופו של דבר הם הצליחו לצאת מבין כותלי הכלא, אם זאת לא ידוע מה עלה בגורלם וככל הנראה הם לא שרדו את המים הקפואים של מפרץ סן פרנסיסקו. כיום כלא אלקטרז הוא אחד מנקודות הציון החשובות של סן פרנסיסקו ואטרקציה תיירות שלא כדאי לפספס.

כמובן ניתן לבחור מבין כמה סיורים שיוצאים אל האי, סיור המשלב שייט במפרץ סן פרנסיסקו או סיור המשלב ארוחה. בכל מקרה אלה הם סיורים מאוד פופולריים ומבוקשים לכן מומלץ להזמין את המקומות לסיור מראש באינטרנט ולהבטיח את מקומכם. שייט כולל ארוחת צהריים יעלה לכם שלוש מאות שישים שקלים לאדם, הכרטיס כולל סיור של שלוש וחצי שעות אל כלא אלקטרז וארחות צהריים במסעדה לפי בחירה בפישרמנ'ס וורף.

סיור לכלא אלקטרז כולל שייט במפרץ סן פרנסיסקו יעלה לכם חמש מאות ארבעים וחמישה שקלים לאדם, הכרטיס כולל, שייט ארוך לאורך החוף ההיסטורי של סן פרנסיסקו וביקור בכלא אלקטרז. כל הסיורים כוללים גם את העמלות השונות לכניסה לכלא.

כלא אלקטרז נחשב לאחת האטרקציות הפופולריות ביותר בסן פרנסיסקו, מדי שנה מבקרים במקום מיליוני תיירים מכל רחבי העולם. לכן מומלץ לרכוש מראש את כרטיסי הכניסה למתחם, לעיתים קרובות ללא הזמנה מראש לא תוכלו לבקר במקום. כמו כן מומלץ לבדוק את שעות הפעילות של המקום אשר משתנות לפי עונות השנה. כדאי לקחת בחשבון שהדרך היחידה להגיע אל האי היא באמצעות מעבורות של חברות פרטיות. כמו כן כדאי מאוד להצטייד גם בבגדים חמימים מפני שמזג האוויר של סן פרנסיסקו יכול להשתנות בכל רגע.

מאז הכלא ננטש הוא עבר מספר תהפוכות, בתחילה הו אלה האינדיאנים אשר השתלטו על האי, לאחר מכן בתחילת שנות השבעים ממשלת ארצות הברית הפכה את כלא אלקטרז לאטרקציה תיירותית. כיום ניתן לבקר בכלא ולראות את התאים הקטנים בהם אוכלסו הפושעים הגדולים ביותר בעולם, תוכלו לסייר במסדרונות של המתחם, בחדר האוכל ועוד אתרים ברחבי המתחם.

כלא אלקטרז הידוע לשמצה סיפק לא מעט חומרים לסרטי קולנוע, בין הסרטים המפורסמים ביותר בהם הכלא כיכב ניתן למצוא את, הסרט האייקוני הבריחה מאלקטרז בהשתתפות קלינט איסטווד, כמו גם את הסרט המפורסם הציפורים של כלא אלקטרז אשר מגולל את סיפורו של אחד האסירים שהורשה לגדל ציפורים בתא שלו. בהחלט שווה צפיה וגם מספר חלק קטן מהסיפור הגדול של כלא אלקטרז הידוע לשמצה.

לחזור למשהו ספציפי?

מידע שאסור לפספס

אסור לפספס

מלונות

קולינריה

מחוץ לעיר

צריכים לבחור מלון?

דילוג לתוכן